Podnoszenie i punkty podparcia

UWAGA: Przed wymontowaniem z tylnej części samochodu ciężkich elementów, takich jak zawieszenie czy zbiornik paliwa, należy najpierw oprzeć przód samochodu na podstawkach zabezpieczających. W wyniku zmniejszenia obciążenia tyłu pojazdu położenie jego środka ciężkości może się zmienić i spowodować przechylenie się uniesionego na podnośniku pojazdu do przodu.

Podnośnik kolumnowy


1.Ustawić stopki podnośnika (A) pod przednimi punktami podparcia (B) lub pod tylnymi punktami podparcia (C).

 

2.Podnieść samochód, aż opony nieznacznie uniosą się nad ziemię, i zakołysać nim, aby upewnić się, że jest on prawidłowo podparty.

3.Podnieść do pełnej wysokości i sprawdzić punkty podparcia podnośnika.

Podstawki zabezpieczające


Do podpierania samochodu na podstawkach zabezpieczających używać tych samych punktów podparcia (B i C) jak w przypadku podnośnika kolumnowego. Zawsze używać podstawek zabezpieczających przy obsłudze samochodu, gdy jest on podparty tylko na podnośniku.

Podnośnik podłogowy


1.W przypadku podnoszenia przodu samochodu zaciągnąć hamulec ręczny. Podczas podnoszenia tylnej części pojazdu dźwignię zmiany biegów należy ustawić w pozycji neutralnej.

2.Zablokować koła, które nie są podnoszone.

3.Umieścić podnośnik podłogowy pod przednim (A) lub tylnym (B) punktem podparcia, wycentrować pomost podnośnika względem podparcia (C) i podnosić samochód tylko na wysokość niezbędną do umieszczenia podstawek zabezpieczających.



W przypadku użycia podnośnika podłogowego należy zapewnić wystarczający luz, w przeciwnym razie dojdzie do uszkodzenia samochodu.

 

4.Wyregulować podstawki zabezpieczające na żądaną wysokość i umieścić pod samochodem, tak aby stał on poziomo.

5.Opuścić samochód na podstawki.