Usuwanie usterek układu EPS

Kontrolka EPS


W normalnych warunkach kontrolka EPS zapala się po włączeniu zapłonu (położenie II) i gaśnie po uruchomieniu silnika. Wskazuje to na prawidłowe działanie diody LED i jej obwodu.
W przypadku wystąpienia usterki w układzie, po uruchomieniu silnika kontrolka EPS pozostaje zapalona i wspomaganie układu kierowniczego zostaje wyłączone.

Gdy zapala się kontrolka EPS, moduł sterujący zapamiętuje kody DTC. W tym przypadku moduł sterujący nie uruchamia układu EPS po ponownym uruchomieniu silnika lecz powoduje, że kontrolka EPS pozostaje zapalona.

Gdy w module sterującym zapisany jest kod DTC 51-01, 51-02 lub 51-06, kontrolka EPS będzie świeciła aż do wykasowania DTC. Po wykryciu usterki i zapaleniu się kontrolki EPS są przypadki, gdy kontrolka pozostaje zapalona do wyłączenia zapłonu, oraz przypadki, gdy kontrolka wyłącza się automatycznie po powrocie układu do stanu normalnego. Kontrolka EPS zapali się w następujących przypadkach nawet podczas normalnej pracy układu:


Aby ustalić rzeczywistą przyczynę usterki, należy zapytać klienta o warunki, w których usterka wystąpiła i uwzględnić te warunki.

Kody usterek (DTC)



Funkcje samodiagnostyczne


Samodiagnozę można podzielić na trzy kategorie:


Po wykryciu usterki przez samodiagnozę moduł sterujący EPS wykonuje następujące funkcje:

1.Zapala kontrolkę EPS.

2.Zapisuje DTC.

3.Zatrzymuje działanie wspomagania układu kierowniczego; kierowanie samochodem odbywa się bez wspomagania.

UWAGA: W przypadku kodów DTC 11-01, 11-02, 12-01, 21-01, 21-02, 22-01 i 35-04 kontrolka EPS wyłącza się automatycznie, a system powraca do stanu normalnego.

Ograniczenia działania układu wspomagania kierownicy


Powtarzające się występowanie dużych sił w układzie kierowniczym, np. spowodowane stałym obracaniem koła kierownicy w jedną i drugą stronę podczas postoju pojazdu, jest przyczyną zwiększonego poboru mocy przez silnik EPS. Duże natężenie prądu jest przyczyną nagrzewania się silnika. Ponieważ ciepło to wpływa niekorzystnie na układ, moduł sterujący nadzoruje natężenie prądu płynącego przez silnik elektryczny.

Po stwierdzeniu przez moduł sterujący, że silnik nadmiernie się nagrzewa, w celu jego zabezpieczenia moduł stopniowo zmniejsza natężenie prądu elektrycznego płynącego przez silnik i ogranicza działanie układu wspomagania kierownicy. Podczas wykonywania tej funkcji kontrolka EPS nie zapala się.

Gdy na koło kierownicy nie działa moment obrotowy lub gdy zapłon jest wyłączony i silnik się schładza, moduł sterujący stopniowo przywraca wspomaganie układu kierowniczego, aż do czasu uzyskania pełnej sprawności przez układ wspomagania (po około 8 minutach).

Położenie neutralne czujnika momentu obrotowego


Moduł sterujący EPS zapisuje położenie neutralne czujnika momentu obrotowego w pamięci EEPROM. W przypadku wymiany przekładni kierowniczej, silnika lub modułu sterującego EPS wymagane jest zapamiętanie pozycji neutralnej czujnika momentu.

UWAGA: Kasowanie kodów DTC nie wpływa na zapis położenia neutralnego czujnika momentu obrotowego.

Usuwanie usterek według kodów DTC


W procedurach usuwania usterek założono, że nadal występuje przyczyna usterki i że kontrolka EPS nadal jest zapalona. Gdy kontrolka EPS nie świeci, postępowanie według schematu wykrywania i usuwania usterek doprowadzi do nieprawidłowej diagnozy.

Na schematach występują 2 rodzaje złączek elektrycznych: złączki typu żeńskiego oznaczone są pojedynczą linią, złączki typu męskiego oznaczone są linia podwójną.

1.Zapytać klienta o warunki, w których pojawiła się usterka i w czasie usuwania usterki wywołać w miarę możliwości takie same warunki. Trzeba ustalić, kiedy zapala się kontrolka EPS, np. podczas działania układu EPS, po zadziałaniu układu EPS, przy określonej szybkości jazdy itp.

2.Jeżeli kontrolka EPS nie zapala się podczas jazdy próbnej, ale usuwanie usterek jest wykonywane na podstawie kodów DTC, najpierw sprawdzić, czy w odpowiednim obwodzie nie ma luźnych złączek, słabych styków itp.

3.Po usunięciu usterek należy skasować kody DTC i wykonać jazdę próbną. Należy upewnić się, że nie zapala się kontrolka EPS.

Odczytywanie kodów DTC


1.Przy wyłączonym zapłonie podłączyć HDS (system diagnostyczny firmy Honda) do złącza DLC (A), umieszczonego pod deską rozdzielczą po stronie kierowcy.

 

2.Włączyć zapłon (II).

3.Upewnić się, czy HDS komunikuje się z samochodem i modułem sterującym EPS. W przeciwnym razie należy usunąć usterkę obwodu DLC. Wersja silnika L13A7, wersja silnika R18A2.

4.Aby wyświetlić kody DTC na ekranie, postępować zgodnie z komunikatami w HDS. Po odczytaniu kodów DTC należy przejść do tabeli kodów usterek.

UWAGA: Dokładne instrukcje zamieszczono w menu Pomoc testera HDS.

Kasowanie kodów usterek DTC


1.Przy wyłączonym zapłonie podłączyć HDS do złącza DLC (A), umieszczonego pod deską rozdzielczą po stronie kierowcy.

 

2.Włączyć zapłon (II).

3.Upewnić się, czy HDS komunikuje się z samochodem i modułem sterującym EPS. W przeciwnym razie należy usunąć usterkę obwodu DLC. Wersja silnika L13A7, wersja silnika R18A2.

4.Skasować kody DTC, postępując wg komunikatów na ekranie HDS.

UWAGA: Dokładne instrukcje zamieszczono w menu Pomoc testera HDS.